ВИДЕО | Даниел Пешов, „Work and Travel“: Работeте во странство, но не ја напуштајте Македонија засекогаш

Плоштад „Македонија“, Скопје / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Во потрага по подобра заработувачка и услови за живот, се повеќе македонски граѓани ја напуштаат државата, а со такви мисли се и младите кои остануваат.

Бројката на отселени млади од земјава е застрашувачка, очигледно е дека парите за нив не се единствената причина за да одат во една земја членка на ЕУ и таму да работат, тие дополнително сакаат и да се едуцираат, да работат во поорганизирана средина, а дел од нив гледаат шанса да се преселат и да останат таму да живеат.

За стратегијата на државата во поглед на вработеноста и отселувањето на младите, за „Утрински печат“ разговаравме со Даниел Пешов од „Work and Travel“.

– Светскиот тренд на емиграција заради економски причини не е новост во нашето општество. Сепак, факт е дека нашите институции често преземаат контраполитики заради кои го интензивираат процесот на иселување на граѓаните од година во година. Конкретно, нашата програма предвидува обука во рок на три месеци, а потоа студентите се враќаат во Македонија со веќе стекнато искуство и знаење, кое подоцна го применуваат во текот на нивниот професионален развој – изјави Пешов.

Според него, „Work and Travel“ програмите се наменети за културна и образовна размена на студенти, кои патуваат во САД, Хрватска и Германија.

– Студентите за време на семестралниот распуст имаат можност за работа во странство, оосбено во автомобилската и логистичката индустрија, во познати реномирани компании, кои се водечки во светот во овој сектор. Иако почетната плата во нашата држава е 300 евра, сепак, работодавците квалитетот можат брзо да го препознаат, а и често го центат. Тоа значи дека младите брзо можат да прогресираат на своите работни места. Ова е најдобрата шанса на секој редовен студент да замине во некоја држава, да работи легално, да си ги покрие трошоците за програмата и да се врати со заштеда и ново искуство, истакна Пешов.

Целото интервју со Даниел Пешов можете да го проследите на следното видео:

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот