ВИДЕО | Дали знaете кое е најстарото животно на светот? Ова е приказната за 189 годишниот Џонатан

Твитер
Фото: Принтскрин /Твитер

Во 1832 година, желката Џонатан била едно младенче за кое не се верувало дека еден ден ќе биде најстарото животно на светот. Тогаш светот бил поразличен од она што го знаеме денес, сијалица допрва треба да се измисли, а никој не ни помислувал дека ќе треба да чека уште половина век до првиот автомобил.

Сепак, Џонатан, огромна желка од Сејшелите, доживеала да го види сето тоа. Стара е околу 189 години и во моментов е најстарото познато животно во светот, пренесува „Тhe Dodo“ (www.thedodo.com).

Џонатан живее на островот „Света Елена“ во Јужен Атлантик, каде што е сместен од доцните 1880-ти.

Тина Луси, е една од неговите главни негувателки. Џонатан живее на бујниот терен во вилата на историскиот гувернер, каде што Луси и уште неколку други негуватели го посетуваат во текот на неделата и му носат свеж зеленчук.

Џонатан е икона тука. Тој е стар господин што видел сè. На „Света Елена“ пристигнал во далечната 1882 година, како возрасна желка. Видел генерации луѓе како доаѓаат и си одат,  вели Луси.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот