5 C
Скопје

ВИДЕО | Д-р Захариева: Огромна бројка на хоспитализирани во Куманово, на помош доаѓаат специјализанти од Крива Паланка

Во Куманово моментов има 67 хоспитализирани лица. Тоа е огромна бројка. Пред една недела бевме принудени да пуштиме уште еден објект, истакна за „Утрински брифинг“ кој се емитува на „Слободна Тв“, д-р Снежана Захариева, директор на Кумановската болница.

-Не смееме да сметаме само на Клиниките. Самиот транспорт е голем проблем за заболените. Треба во момент да се реагира. Се прилагодуваме од ден на ден. Треба да се најдат решенија. Објектите не се проблем. Проблем е пренамената и персоналот. Денес на помош ни доаѓаат специјализанти од Крива Паланка- вели д-р Снежана Захариева, директор на Кумановската болница.

Имаме само тројца инфектолози. На помош доаѓаат специјализанти и општи доктори кои го познаваат начинот на работа.

Прочитајте и...  Индонезија одобри приватна паралелна шема за вакцинација против коронавирусот

-Во другиот оддел има и интернисти кои се поддршка и помош на младите колеги, вели Захариева и додава дека останатите пациенти кои не се заболени од ковид-19 не се оставени сами. Имаме механизми, оперативниот програм функционира, иако заради додатните ангажмани моравме да редуцираме одредени термини, вели Захариева и апелира за дисциплина, водење сметка и за себе и за другите- вели д-р Захариева.

Целиот разговор проследете го во видеото: 

Поврзани вести

САД: Годишен собир на републиканците

Слободен печат

ВИДЕО | Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Слободен печат

Саудиска Арабија демантира дека одобрила убиство на Кашоги

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ прашува: Дали Мијалков за два месеци ќе биде на слобода, тоа ли е договорот со Заев?

Слободен печат

Левица очекува стручно мислење од Венецијанска комисија околу вметнувањето на етничка припадност во личните карти

Слободен печат

Заев и Филипче: Системски пристап на грижа за луѓето со ретки болести и повеќе достапни лекови

Слободен печат

Остави Коментар