-2 C
Скопје

ВИДЕО | Д-р Митов предупредува: Не секој д-р е доктор по медицина, точноста на информациите е од исклучителна важност

Информираноста на граѓаните – никогаш повеќе не е пребарувано за здравствените теми од ова што сега ни се случува – Ковид – 19. Оваа пандемија ја истакна важноста за навремено и точно информирање.

Гостин во Утрински брифинг беше д-р Александар Митов според кого во овој период се истакна потребата за правење разлика од лажните и точните информации.

-Првото кое го препорачувам е да се провери изворот на информацијата. Сега може да се види разно-разни извори на информации. Тоа е првото нешто што треба да се направи. Второто нешто што е важно дека не самата титула е доказ дека информацијата е точна, вистинска, на место. И кај оние што завршиле некакво образование не значи дека се држат до она што е научно потврдено. Потребен е добар извор, поткрепен од релевантна институција, така што повеќето министерства, институти за јавно здравје се оние кои презентират точни вести. Дури и понекогаш доцнат со информациите се додека не утврдат дека е базирана на науката, вели д-р Митов.

Прочитајте и...  Македонија ги дозна ривалите во главната фаза на Мундијалот

Имаме ситуација каде доктори на науки создаваат конфузија со тоа што намерно ставаат префикс пред името д-р, иако се доктори по науки кои не се од медицината. На ова мора да се внимава. Стручни комори треба да го санкционираат ова. Кога јавно се збори а се бега од она што е медицина базирана на докази никому не е дозволено. На тој начин се загрозува здравјето на граѓаните и не смее да се остава простор секој да се изјаснува како сака, а со тоа да се нанесува штета на населението. Затоа и медицината спаѓа во регулирани професии, бидејќи не може на секој како му текне да се занимава со медицинска информација и доколку не сте едуцирани во областа на јавното здравје, не би требало да се впуштаат во јавен дискурс. Кога ќе се создаде една какафонија и сите да мудруваат како треба а како не треба, кај јавноста се прави една одбивност и се создава впечаток секој да ја избере информацијата што му се допаѓа и тоа води кон нарушување на јавносто здравје, смета д-р Александар Митов.

Прочитајте и...  ФОТО | Мицкоски на средба со Орбан во Будимпешта: Помогнете ни да го одблокираме европскиот пат на Македонија

Целиот разговор со Д-р Александар Митов погледнете го во видеото:

 

Поврзани вести

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Слободен печат

ЕУ со нова надеж за вакцини за земјите од Западен Балкан

Слободен печат

ВИДЕО | Жителите од населбата Влае во страв: Тврдат дека биле сексуално вознемирувани од овој човек

Слободен печат

ФОТО: Водици одбележан со Златоустова литургија во храмот Пресвета Богородица во Центар

Пелоси преку истражно тело ќе ја испитува блискоста на Трамп со Путин

Слободен печат

Вучиќ му одржа лекција на регионот како се справува држава со акутна криза

С.Р.

Остави Коментар