4 C
Скопје

ВИДЕО | Цел свет му се смее на Трамп: Мојот син беше позитивен на коронавирусот, а за 15 минути оздраве

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговиот 14-годишен син Барон се заразил со коронавирус и оздравел за само 15 минути.

Трамп ова го соопшти пред своите поддржувачи на собирот во Мартинсбург, во Пенсилванија.

Американскиот претседател и неговата сопруга Меланија беа заразени со коронавирусот на почетокот на овој месец, а тој неколку дена беше хоспитализиран во болницата „Волтер Рид“.

Трамп набрзо потоа на предизборен митинг се пофали со „силниот имунитет на неговиот син“. Претседателот на САД прераскажа и наводен разговор со докторот за позитивниот тест на Барон на коронавирус.

„Го прашав докторот што се случува, а тој ми одговори дека Барон е позитивен. Петнаесет минути подоцна, го прашав докторот како е Барон, а тој ми одговори: Оздравен е“, изјави Трамп, по што многумина се насмеаа.

Прочитајте и...  Шпан: Германија се реши за подолга процедура на одобрувањето на вакцината против Ковид-19

Аналитичарите сметаат дека Трамп го користи ова за да ги натера локалните власти да ги отворат училиштата, а наводното брзо опоравување на Барон, претседателот на САД започна да го споменува сѐ почесто.

„Да ги вратиме учениците во училиштата. Добивме позитивен тест и 15 минути подоцна докторот рече дека Барон е добро“, изјави Трамп на митинг и во саботата.

Американската академија за педијатрија во понеделник соопшти дека 792.000 деца во САД се заразени со коронавирус, што претставува 11 отсто од сите заразени. Во извештајот исто така се истакнува дека не е вообичаено за деца односно дека е исклучително ретко да завршат во болница заради компликации од ковид-19 или да умрат од коронавирусот.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Наши амандмани не се за велигденските јајца и облеката на пратениците  

Извор: Јутарњи.хр

Поврзани вести

Германија ги продолжува ограничувањата поради пандемијата до јануари

Слободен печат

ВИДЕО I Заев: Конвенцијата на ОН за правата на лицата со попреченост се имплементира со силно темпо, продолжуваме според принципот „ништо за нив – без нив”

Слободен печат

Градоначалникот на Лос Анџелес им нареди на жителите да останат во домовите поради ковид-19

Слободен печат

Пожар во болница во Москва: Најмалку две лица загинаа, повеќе од 20 се евакуирани

Слободен печат

АМСМ: Сообраќајот по наместа влажни коловози

Слободен печат

Полициска операција во Рим, уапсени се 28 членови на криминална организација

Слободен печат

Остави Коментар