ВИДЕО: Црвена звезда во Белград славеше против литванскиот Жалгирис

Втора победа сезонава за Црвена звезда во Евролигата/Белград, Србија/13 октомври 2021/Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Кошаркарите на Црвена звезда го совладаа тимот на Жалгирис во Белград со 73:61 (13:14, 16:13, 17:15, 27:19) во рамките од третото коло во Евролигата.

Избраниците на Дејан Радоњиќ одиграа одличен натпревар против литванскиот претставник. Првата четвртина им припадна на гостите кои поведоа со 14:13. Во втората, „црвено-белите“ влегоа во ритам и беа подобри со 16:13, со што се стекнаа со предност од два поени на полувреме.

И третиот дел му припадна на домаќинот, кој беше подобар со 17:15, што ги доведе Србите до предност од четири поени пред последната делница. Во завршните 10 минути, Звезда само ја потврди моменталната доминација, освојувајќи ја со 25:19 и со тоа стигна до 11 поени разлика, што беше најголемото водство на домаќините.

Најефикасен во редовите на Црвена звезда беше Никола Калиниќ со 15 поени и три асистенции, додека во тимот на Жалгирис, најдобро се истакна беше Џош Небо со 14 поени.

Црвена звезда ќе игра против ЦСКА Москва во следното коло од Евролигата на 15 октомври, додека Жалгирис ќе игра против Олимпијакос во Грција.

Видео на денот