ВИДЕО | Циципас: Ѓоковиќ е најголемиот кој некогаш држел тениски рекет во историјата

фото: EPA-EFE/JOEL CARRETT

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ убедливо со 3:0 го совлада Стефанос Циципас во големото финале на Австралија Опен и со тоа ја освои рекордната 22 грен слем титула.

Циципас по мечот со големи зборови му се обрати на Новак и спортски му честиташе.

– Новак, не знам што да кажам. Мислам дека само го кажува тоа што си го направил. Сè е во бројките. Ти честитам. Имаш таква семејна поддршка. Мислам дека е слично како јас и ти пораснавме. Ова е неверојатно патување, се восхитувам на она што го направи за нашиот спорт. Благодарам – започна Циципас и продолжи:

– Имав привилегија да одиграм многу тешки мечеви. Би сакал да кажам уште еднаш. Новак е еден од најголемите во нашиот спорт. Тој е најголемиот некогаш кој држел тениски рекет во историјата. Сите нè туркаш до максимум. Секогаш сум жеден да се вратам и подготвен да се вратам на теренот за да работам со мојот тим – вели грчкиот тенисер.

Потоа, тој им се обрати на организаторите.

– На крајот, кога ќе се вратам во Австралија, тоа ми враќа спомени. На сите собирачи на топки, фотографи, организатори, ви благодарам што толку многу вложивте. Ние го цениме тоа. Благодарност и до спонзорите кои играат голема улога во нашиот тенис, без нив не би можеле да го направиме сето ова – се зборовите на Циципас.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот