ВИДЕО: Човекот кој ги загуби своите сестри во масакрот во Цетиње бара да се ослободи убиецот на Вук

Фото Принтскрин РТЦГ

По масакрот што се случи во петокот во Цетиње, кога беа убиени 11 лица, денеска во владиниот дом во Цетиње се одржа комеморација на жртвите. Комеморацијата започна со едноминутно молчење и беше испратена порака дека Цетиње не е само во својата жалост и дека тагува цела Црна Гора, пренесува Н1.

„Трагедијата во Цетиње, во која во петокот животот го загубија 11 лица, е предупредување до сите дека треба да се направи се за да не се повтори ваков трагичен настан“, изјави градоначалникот на Цетиње, Никола Ѓурашковиќ. Тој истакна дека трагедија од невидени размери ги погодила Цетиње и Црна Гора и ги оставила сите во шок.

Тој додаде дека нема збор за утеха за семејствата.

„Со особена почит ќе се сеќаваме на нашата Наташа и нејзините ангели Машан и Марко, нашите Даница, Димитрије, Рајко, Александар и Мила, Митра, Горан. Нивните брутално прекинати животи остануваат дел од нашите сеќавања, но и предупредување до сите да направат сè за да се спречи ваква трагично, никогаш не се повторува настанот“, рече Ѓурашковиќ.

По комеморативната седница, Тиодор Радуновиќ, кој ги загуби двете сестри во нападот, се обрати до претставниците на власта со барање да се ослободи човекот кој го уби напаѓачот Вук Бориловиќ да биде ослободен и властите да не го товарат за кривично дело.

Радуновиќ повика да се ослободи човекот кој, како што рече, ја прекина крвавата гозба во Цетиње. „За децата што овој човек ги има вторпат да не останат без татко, ве молам немојте да му наплаќате на тој човек“, рекол Радуновиќ и рекол дека неговиот чин бил херојски, пренесува РТЦГ.

По неговото кратко обраќање, во салата следувала серија аплаузи.

ВИДЕО: Хорор во Цетиње, во пукање убиени 11 луѓе, меѓу нив и деца

Видео на денот