23 C
Скопје

ВИДЕО | Членовите на кралското семејство пристигнаа во замокот Виндзор: Светските медиуми во живо ја пренесуваат церемонијата по повод погребот на принцот Филип

Принцот Филип, војводата од Единбург, британски принц и сопруг на кралицата Елизабета Втора почина на 9 април 2021 година на 99-годишна возраст. Кралското семејство денес ќе го одржи последното збогување со него…

Архиепископот од Кантербери пристигна во капелата Сент Џорџ во пресрет на службите по повод погребот на принцот Филип, а Џастин Велби ќе го води последното збогување заедно со деканот на Виндзор. Двајцата ќе го поздрават ковчегот по едноминутно молчење што ќе го означи почетокот на погребот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TheRoyalist ? (@_britishroyals_)

Принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт Мидлтон пристигнаа во замокот Виндзор, пред службата во 15 часот по локално време. Принцот Вилијам и Кејт ќе им се придружат на другите членови на кралското семејство кои денес ќе се простат од принцот Филип со скромна церемонија.

Од сите членови на кралското семејство, први кои пристигнаа во замокот Виндзор беа принцот Чарлс и неговата сопруга Камила, војвотката од Корнвол. Двајцата се меѓу само 30-те на кои ќе им биде дозволено да присуствуваат на интимната служба.

Голема тага во Велика Британија

Сè е подготвено за последното збогување со војводата од Единбург, принцот Филип. Полициските службеници ја обезбедуваа областа со денови, а голем број граѓани дојдоа до оградата на замокот за последен пат да се збогуваат од членот на кралското семејство.

Поврзани вести

ФОТО: „Јас се викам Ивана“: Девојчето од спотот на Здравко Чолиќ носи голема болка во себе

Слободен печат

ВИДЕО: Наместо само кафенце со Вучиќ, нобеловецот Хандке доби орден

Слободен печат

Милевски: Еко центарот Бислим, станува лидер во развојот на алтернативниот туризам

Слободен печат

Спасовски и директорот на БЈБ им одадоа почит на осумтемина загинати полицајци во „Диво Насеље”

Слободен печат

Наталната карта на Меган Маркл откри сѐ! Затоа таа предизвика проблеми со кралското семејство

Слободен печат

Во земјите на ЕУ ќе се влегува со било која примена вакцина

Слободен печат

Остави Коментар