ВИДЕО: Церемонијален пречек на бугарската владина делегација

Бугарскиот претседател Кирил Петков пристигна во Скопје/Фото: Скриншот

Со церемонијален пречек пред Владата и со високи државни и воени почести  започна официјалната посета на државава на бугарската делегација предводена од премиерот Кирил Петков.

Бугарската делегација ја пречекаа премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од потпретседателот на Собранието Горан Мисовски, вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, министрите за надворешни работи и за транспорт и врски, Бујар Османи и Благој Бочварски, како и од членови на Канцеларијата на претседателот на Владата и на Министерството за надворешни работи.

Петков е придружуван од Кристиан Вигенин, заменик-претседател на Народното Собрание на Република Бугарија и бугарските министри за надворешни работи и за транспорт и врски, Теодора Генчовска и Николај Сабев.

На аеродромот во Скопје владината делегација на Република Бугарија беше пречекана од министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Видео на денот