-8 C
Скопје

ВИДЕО | Бурнс: Навремената и точна информација во време на ковид-19, подразбира и зголемен ангажман

Динамиката со која што ја покриваме темата со коронавирус е навистина силна. За мене како новинар што има задача да ги следи дневните извештаи, проблемите со кои се соочуваат граѓаните и навистина за мене овој период претставува и зголемен ангажман, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ новинарката на Слободен печат, Мирослава Бурнс.

-И покрај тоа што треба да ги следиме мерките за претпазливост и да се заштитиме од корона вирусот, сепак исто така мора да обезбедиме и навремена и точна информација и тоа често пати значи излегување на терен во болниците, контакти со извори. Но социјалните мрежи за мене овој период станаа многу добар, брз и ефективен механизам, преку кој сум контактирана, граѓаните делат информации, индиции и сознанија кои ми се од огромна помош- истакна новинарката на „Слободен печат“, Мирослава Бурнс.

Прочитајте и...  Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

-Динамиката на дневни интервјуа и лични средби е намалена, но информативниот аспект вооопшто не трпи поради тоа. Имам една солидна база на извори и контакти од секторот здравство, со кој сме во постојана телефонска комуникација. Здравствените власти се транспарентни и брзи за комуникација и тоа навистина ми ја олеснува работата, изјави новинарката на Слободен печат, Мирослава Бурнс и додаде дека е задоволна од фактот што текстови од Слободен печат придонеле за промени во општеството кога станува збор за ковид-19.

-Минатата недела МВР по мојот објавен текст дека во еден град во внатрешноста се употребуваат несоодветни и лажни тестови за ковид-19, веднаш реагираше, изврши претрес во домовите на лицата кои ги спороведувале тие незаконски активности и ги одзема лажните тестови. Интеесно е дека оваа конкретна ионформација ја добив по телефон од извор со кој што разговаравме за нешшто трето, вели Бурнс.

Прочитајте и...  Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Разговорот со Бурнс погледнете го во видеото.

Поврзани вести

ВИДЕО | Последен говор на Трамп: Не го спомена Бајден, ама нагласи дека е прв претседател кој не почнал војна

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен печат

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Остави Коментар