ВИДЕО | Бурен живот кој има што да раскаже: Најавен нов документарец триологија за Канје Вест

канје вест
Фото: Принтскрин / YouTube

Светски познатиот музичар Канје ќе го прикаже својот бурен, возбудлив и непрестано интригантен живот во документарен филм, триологија, кој всушност ќе може да го видиме многу набрзо.

Првиот дел документарниот филм од три дела на Нетфликс, „Jeen-Yuhs: A Kanye Trilogy“ ќе се прикаже во кино салите на 10 февруари.

Првиот дел од филмот ќе се појави во кината пред неговата премиера на Нетфликс на 16 февруари, а платформата денес објави и трејлер видео најавувајќи го новитетот. Клипот вклучува снимка од Канје Вест (сега легално познат како Ye), постигната од „Партита за 8 гласови“ на Керолин Шо.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 💽 (@lefleurrecords)

„Jeen-Yuhs“ се создава повеќе од две децении, предводен од Кларенс „Куди“ Симонс и Чике Оза (познато како Куди и Чик), а ќе содржи претходно необјавени архивски снимки од Је.

Филмот требаше да биде прикажан на филмскиот фестивал Санденс 2022 година подоцна овој месец, но церемонијата на крајот беше откажана поради подемот на Омикрон, а наместо тоа ќе се одржи виртуелен настан.

Видео на денот