ВИДЕО | Брутален напад на алигатор: Ѕверот фати пливач за главата

принтскрин Јутјуб

Алигатор долг 3,65 метри го нападна пожарникар Хуан Карлос Ла Верде (34) во езеро во градот Тампа, Флорида. Ѕверот го нападнал Ла Верде додека тренирал за триатлон, а се е снимено со камера на дрон.

Искусниот триатлонец ги ставил рацете во устата на гаторот, ги турнал вилиците од главата и градите и допливал назад до пристаништето каде што самиот се јавил на 911 пред да биде пронајден и пренесен во болница од случаен минувач.

Повредите кои триатлонецот ги здобил од алигаторот биле толку тешки што врз него била извршена итна шестчасовна операција за реконструкција на дел од черепот и вилицата, се наведува на страницата GoFundMe на која се собираат парични средства за неговото лекување. Според извештаите, се очекува тој да биде подложен на уште најмалку една операција на черепот.
Во своето прво интервју по нападот, Ла Верде објасни за ABC news како се бранел.

„Замавнав со десната рака и почувствував заби и крлушти. Мислам дека веднаш се обидов да му ја отворам устата. Се чувствувам како да се обидов да го направам тоа. Кога ги почувствував забите, веднаш знаев. Кога ги отворив, знам дека го свртев него или тој ме сврте мене. Сепак, тој беше збунет, исто како мене, а потоа само ме пушти“, изјави Ла Верде, поранешен член на еден од спасувачките одреди на американското воено воздухопловство.

Како што вели, тоа што се спасил е чудо.

„Ако гледате на ова како ништо друго освен чудо, тогаш сте глупави. Таа работа беше огромна. Тоа не беше мал алигатор. „Би било смешно да беше мал“, рече тој.

Видео на денот