ВИДЕО: Бруклин го доживеа најтешкиот пораз во последните девет години во НБА лигата

фото: EPA-EFE/Peter Foley

Кошаркарите на Бостон убедливо славеа против екипата на Бруклин со конечен резултат 139:96 доцна синоќа во НБА лигата.

Тоа беше најголемиот пораз за Нетси во последните девет години, откако во февруари 2014 година загубија од Портланд со 44 коша разлика.

Бостон до триумфот беше предводен од Тејтум кој постигна 31 поен (девет скокови, четири асистенции), следен од Браун со 26 поени. На спротивната страна Ирвинг блескаше со 20 поени (по четири скокови и асистенции), додека Томас запиша 19 поени.

На табелата во Источната конференција води Бостон (37-15), а Бруклин е на четвртата позиција (31-20).

НБА лига, резултати

Мемфис – Портланд 112:122
Филаделфија – Орландо 105:94
Бостон – Бруклин 139:96
Хјустон – Оклахома 112:106
Минесота – Голден стејт 119:114, 110:110 (по 1 продолжение)
Сан Антонио – Сакраменто 109:119
Јута – Торонто 131:128
Феникс – Атланта 100:132

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот