15 C
Скопје

ВИДЕО: Британците го прославија крајот на „локдаунот“ во преполни пабови, како стигнаа до таму?

Во Велика Британија во последните денови конечно се шири оптимизам. Островските медиуми јавуваат дека во лондонски Сохо завладеало вистинско расположение за забава кога на почетокот на неделата на сила стапи втората фаза од попуштање на епидемиолошките мерки.

Масите беа преполни со луѓе кои и покрај заладеното време, сакале да го пијат своето прво пиво или да го јадат првиот оброк на отворено во последните неколку месеци. Многу од нив дури и заиграле на улиците.

Како една од најпогодените земји од ковид-19 стигна до славење?

Како Велика Британија, една од најпогодените земји од ковид-19, со околу 4.4 милиони потврдени заразени и 127.161 починати, успеа да стигне до славење.

Како што покажуваат деталите на сајтот „Our World in Data“ и „Worldometer“, бројот на новозаразени во таа земја падна од над 60.000 дневно на почетокот на јануари, на под 2.000 во последните денови. Посебно охрабрува фактот дека бројот на смртни случаи на почеток на април падна на под 50 дневно, додека уште во средината на јануари често надминуваше 1.500.

Британците тој успех го остварија со комбинација на масовна кампања на вакцинација и строги мерки на заклучување. Велика Британија е еден од светските лидери во вакцинација. Досега вкупно се примени околу 60 дози на 100 жители.

Тоа значи дека се вакцинирани околу 48.4% од жителите со една доза, а околу 11.8% со двете. Намалувањето на бројот на смртни случаи се должи на вакцинирање на ризичните групи.

Извор: Индекс.хр

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар