ВИДЕО | Бостон со пресврт победи против Мајами и не дозволи „метла“

Фото: EPA-EFE/RHONA WISE

Кошаркарите на Бостон не дозволија „метла“ и во финалната серија на Истокот откако претходно Денвер тоа го направи со Лејкерс на Западот.

Мајами победи во првите три натпревари со Бостон, но изминатата вечер Селтикс славеа со 116:99 и така намалија на 3:1. Натпреварот беше во третата четвртина во која Бостон во три минути направија серија од 18:0 и ја најави победата. Таа предност Бостон не ја испушти во последниот период и не дозволи „жешките“ да закажат уште сега финале против Денвер.

Бостон се надева на пресврт, меѓутоа колку е тешко тоа да се направи покажува податокот што 150 екипи во историјата на НБА имале заостаток од 0:3 во плеј-офот и ниту една екипа не успеала да направи пресврт за аналите. Новата битка во која Бостон повторно ќе игра да остане во „живот“, а Мајми за НБА финале е закажана за во петок наутро.

Најефикасен во редовите на Бостон беше Џејсон Тејтум кој постигна 33 поени, 11 скокови и седум асистенции, Џејлен Браун додаде 17, а Дерик Вајт 16. Во редовите на Мајами Џими Батлер уфрли 29 поени, додавајќи девет скока и пет асистенции.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот