4 C
Скопје

ВИДЕО | Богојески: Мицкоски не смее да претне без дозвола од Каракачанов

Не би сакал да критикувам во време кога луѓе даваат се од себе за да помогнат. Би сакал да повикам на подобра организираност и на обезбедување на дополнителен медицински персонал, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна Тв“ лидерот на македонски концепт, Петар Богојески.

Богојески од Македонски концепт, кој и самиот беше позитивен на коронавирусот, бесплатно го нуди туристичкиот комплекс Шула Мина во Крушево да биде ковид центар.

-Објектот започнал да постои за време на Првата светска војна како кислородна бања за болни од туберколоза. Так ами дојде иодејката нешто што се користело за тааа намена повторно да се искористи. Ние толку можеме да направиме, тоа што го имаме како капацитет да го ставиме на располагање. Се слушнавме неколку пати со министерот Филипче. Искажа благодарност за понудата и се надевам дека доколку се најде соодветен начин за искористување и медицински персомнал тоа ќе биде искористено. Како што нагласи Филипче најголем проблем е недостатокот на медицински персонал во емјата и затоа се инсистира да се користат постојните болници, изјави Богојески, кој додаде дека за жал и овој хуман гест наиде на политизација и жали се што се прави за доброто на општеството се гледа низ призмата на политиката.

Прочитајте и...  Дошле да му исклучат струја им фрлил бомба - Поради нападот во Пакрац, во име на српското малцинство се извини заменик градоначалникот

-Соопштив неколку пати во медиумите дека има специјална акција. На почетокот се користеа медиумите кои се под капа на „Будимпешта“. Беа лиферувани низа дезинформации кои требаше да го покријат срамот на Мицкоски – а тоа е дека не смее да претни, ни да помисли нешто околу бугарското прашење без тоа да му го дозволи Каракачанов. Се обидоа да ме замолчат. Јас жестоко реагирав и кажав дека никогаш нема да престанам да ја кажувам вистината. Кампањата против мене продолжи да ја спроведува Ангел Џамбаски и госпоѓата министерка за надворешни работи Екатерина Захариева кои не се воздржаа од лични напади и дисквалифијкации врз мене и наместо на еден конструктивен начин да дискутираме за конечното решение кое го промовираше Македонски концепт и како сите заеднички да го профолжиме процесот на проширување на ЕУ на Балакнот, тие одлучија да продолжат со лични дисквалификјации и министерката Захариева ме обвини дека сум бил нешто како Сталин и со возови да ги депортирам Бугарите од Македонија. Депортација може да смисли само мрачен мозок. Јас хумористично и одговорив дека се тоа е ок, ама немаме железница помеѓу Македонија и Бугарија и дека ќе треба да ги шверцам преку Србија, изјави Богојески.

Прочитајте и...  Николоски: Од наредната недела ќе собираме потписи за укинување на Законот за попис, ни требаат 10.000, очекуваме 100.000

-Мислам дека тие луѓе го изгубија разумот. Нивните полтрони овде во Македонија лаат како кучиња без аргумет за тоа што реално се случува. Но сакам да кажам нешто клучно – зошто Бугарија досега нема јасно и гласно кажано што сака од нас со овој проблем. Тоа е затоа што се срамат од она што го бараат, а тоа е асимилација или геноцид врз Македонија и Македонците во 21 век под бајракот на ЕУ. Сега Бугарите се во небрано – асимилација во 21 век е скандалозно за ЕУ и тоа никогаш нема да добие поддршка во Унијата– рече Богојески.

Целиот разговор со Петар Богојески, лидер на Македонски концепт, погледнете го во видеото.

Прочитајте и...  ЦГК: За украсување на Градот Скопје и уште 15 други општини во земјава за Новата 2021 година се потрошени вкупно 405 илјади евра

Поврзани вести

Расте нивото на водата во Охридското Езеро

Слободен печат

Препорака од германскиот Комитет за вакцини: Производот на „АстраЗенека“ да се дава на лица до 65 годишна возраст

Слободен печат

Се гледа крајот: Шар Планина конечно станува национален парк

Весна Тодоровска

ЕУ ги ревидира правилата за патување: Олабавени рестрикциите за шест земји, меѓу нив и Руанда

Слободен печат

Наместо зграда во новиот ДУП ќе се гради парк

Турција под закана од суша

Асуде Абдул Кочан

Остави Коментар