13 C
Скопје

ВИДЕО | Битиќи: Потврден кредитниот рејтинг и во ова време на економска и ковид криза

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи нагласи дека е задоволен што меѓународните институции го потврдија кредитниот рејтинг на државата и во периодот на економска и ковид криза.

– Ги добивме првите рекации од сите меѓународни финансиски институции. Во саботата добивме потврда на кредитниот рејтинг. Во период на ковид и економска криза, ние сме една од ретките земји кои што добива потврдување на кредитниот рејтинг, што за нас како држааа кажува дека ние во период на криза сме обезбедиле значителна помош за да нема таков раст што ќе предизвика дисторзија на економијата. Трендот на индустриското производство, преработувачкиот сектор, но и падот во приватната потрошувачка која што опфаќа голем дел од БДП, се задржува на минимум. Показателите за јануари и февруари се оптимистички. Јануари продолжува тенденцијата на заздравување, во февруари имаме позитивни резултати после март и април минатата година. Сите податоци на приходната страна на буџетот имаат двоцифрен број на раст – што е добар показател, рече Битиќи во гостувањето во Утрински брифинг на Слободна ТВ.

Прочитајте и...  САД ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

ВИДЕО | Битиќи: Барањето на угостителите во овој момент е тешко остварливо, нас не интересираат работниците

Поврзани вести

I Повторно пукање во Америка: Тројца ранети во супермаркет, напаѓачот избегал со автобус

Илинка Иљоска

Ивановска: Уставните судии се должни да ги почитуваат членовите од законот кои се однесуваат на судирот на интереси

Слободен печат

Навални е многу слаб, адвокатите бараат тој да биде пренесен во цивилна болница

Слободен печат

Богоевски: Прашањето со легализација на марихуаната се сведува на политичка борба помеѓу премиерот Заев и ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Фрчат кривични пријави за дело со кое се овозможи плата за илјадници граѓани

Возраста поважна од здравствената состојба – Хронично болните и лицата со ретки болести на опашката од редот за вакцинација

Слободен печат

Остави Коментар