(ВИДЕО) Бендот „Харакири“ објави спот за првиот сингл „Спротивниот крај“

Бенд „Харакири“

Пред да тргнат на својата прва регионална турнеја, каде ќе настапат како поддршка на „Луфтанза“, младиот скопски бенд „Харакири“ објави спот за својот прв сингл од деби ЕП-то „Харакири“.

Бендот „Харакири“ е формиран во 2022 година како трио од Скопје. Членови на бендот се Андреј Димовски – гитара и вокал, Марко Печеновиќ – бас и вокал, и Виктор Стојановски – тапани.

Музиката што ја создаваат се движи во границите на алтернативниот рок. Првиот сингл што го објавија на Јутјуб е со наслов „Спротивниот крај“, а спотот е снимен на улиците во населбата Карпош 1 во Скопје.

Во рамките на турнејата со „Луфтанза“ заедно ќе настапат во Белград, Нови Сад, Зрењанин, Суботица и Загреб од 25 до 30 март.

Своето деби ЕП, кое содржи четири песни, „Харакири“ ќе го објават на 20 април на Бендкемп.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот