ВИДЕО | Белград на улиците: Река луѓе на автопат, блокиран сообраќајот на повеќе локации

Протести во Белград и 50 други градови ? Фото: Весна Лалиќ/ Нова.рс

Еколошките активисти денеска најавија блокада на патиштата во Белград, на повеќе локации, меѓу кои Бранковиот мост, Газела, Пупиновиот мост, кружните текови Славија, Автокоманда, кај општина Нов Белград, пишува порталот Нова.рс.

-Освен во Белград, протести се одржуваат низ на дури 53 локации низ земјата

-Блокадата се одржува во знак на протест поради усвојувањето на законот за експропријација и референдум, кои според експертите  се „прилагодени“ на желбите на Рио Тинто и нивниот проект за рударство во Јадранското подрачје;

-Собирите започнуваат во 14 часот;

15:10 Дел од демонстрантите од Газела излегоа на прошетка до Мостарската јамка

Според известувачот на Нова.рс, сообраќајот на и околу Панчевскиот мост полека се нормализира, во функција е една коловозна лента. Блокадата помина без инциденти.

14:43 Возилата се обидоа да ја пробијат блокадата на Славија, демонстрантите ги запреа

Велосипедот на еден демонстрант бил оштетен кога возило на Славија се обидело да ја пробие блокадата. Никој не е повреден.

Блокада на Славија/ Фото: Драган Мујан/ Нова.рс

14:35 На блокадата се и Драган Ѓилас и Мариника Тепиќ

14:18 Трубачи на кружниот тек кај општина Нов Белград

Пушти видео
Блокада на Панчевскиот мост

14:05 Блокиран кружен тек кај општина Нов Белград, блокирана Славија

Блокада на Славија/ Фото: Драган Мујан/ Нова.рс

Демонстрантите ја блокираат крстосницата со нов метод – трајно преминување на пешачки премин. Според известувачот на Нова.рс, блокирана била и Славија.

14:00 Граѓани пристигнуваат и од правец на Кнез Милош, во правец на Мостарска јамка.

Новинарите јавуваат дека некои возачи се обидуваат да ја заобиколат блокадата преку зелените површини – едно комбе заглавило. Граѓаните се собраа и под Панчевскиот мост, но засега сообраќајот таму се одвива нормално.

13:50 Блокиран автопат

На мостот е закачен транспарент „Батериите ни се при крај, а вие би сакале да наполните туѓи“. Демонстрантите ја пропуштаат брзата помош. Засега нема инцидент. Исто така, нема полиција, јавуваат новинарите на Нова.рс.

Блокада на Славија/ Фото: Драган Мујан/ Нова.рс

13:40 Студентите пристигнаа од правец на Ушќе, а адвокатите заминаа

13:15 Собирот започна и кај Ушќе

Учениците се собираат во ТЦ Ушче. Михаило Вујиќ, студент по биологија, вели дека дошол да се спротивстави на изградбата на рудникот за литиум „Не се плашам од немири и инциденти“, вели Михаило за Нова.рс.

Има и неколку постари граѓани. „Дојдовме да ги поддржиме овие млади луѓе.“ Сепак, мислам дека ништо нема да се случи додека Чачак не почне да функционира“, ни вели еден постар сограѓанин.

13:10 Зеленовиќ: За мене полицијата престана да постои минатата сабота

„Важно е да испратиме порака до претседателот дека нè има и дека ќе се бориме на мирен и достоинствен начин. За мене полицијата престана да постои во саботата минатата недела кога се повлекоа и ги оставија мафијашите да го тепаат народот. Имаме право да се собереме и на мирен начин да го изразиме своето незадоволство.

13:00 Последна инструкција на Сава Манојловиќ

„Ги повикувам сите граѓани да се појават денеска во 14 часот, без разлика на нивната политичка и верска припадност, на назначените локации што ги имате на веб-страницата на петицијата „Промени, одбери и блокирај“. Ги повикуваме граѓаните на мирни протести, не наседнувајте на провокации, доколку има голем број на провокатори, само повлечете се и одете на некоја друга одредена локација“, рече Манојловиќ, обраќајќи се на Инстаграм.

12:50 Добрица Веселиновиќ е пред Сава Центар

Од наша страна ќе испратиме порака дека можеме достоинствено да протестираме“, изјави Веселиновиќ за Нова.рс.

12:41 Почна собирот во Сава Центар

„Кој сака нека се појави. Кој ги праќа нека ги сноси последиците. Понатамошниот тек на протестот зависи и од Вучиќ и дали ќе го повлече законот“, изјави Александар Јовановиќ Ќута, кој нашите репортери го најдоа во Сава Центар.

12:40 Зошто Србија протестира

Додека се очекуваат првите собири на граѓани во Белград, потсетуваме зошто се одржуваат денешните протести.

Предложените измени на законот за експропријација со кои државата сака да го легализира одземањето на имот е акт поради кој се побунија граѓаните на Србија. Овој закон, меѓу другото, ќе и овозможи на државата да конфискува земјиште за потребите на Рио Тинто под изговор на јавен интерес.

12:35 Во Белград во тек е протест на адвокатите

Видео на денот