epa08962548 Barcelona's midfielder Frenkie De Jong (C) scores the 0-1 during their Spanish LaLiga Primera Division match held against Elche CF. at Martinez Valero stadium in Elche, Alicante, Spain, 24 January 2021. EPA-EFE/Manuel Lorenzo

Фудбалерите на Барселона славеа на гостувањето кај Елче со 0:2 во рамките на 20. коло од Ла Лига и му се приближија на второпласираниот Реал Мадрид на табелата.
Ова беше четврта победа по ред за Барселона во Ла Лига, а до успехот каталонците дојдоа без својот најдобар фудбалер Лионел Меси, кој е суспендиран.

Човек на одлука во отсуство на Меси беше Френки де Јонг кој во 39. минута по шутот на Гризман, буквално од гол линијата ја смести топкатаљ во мрежата на Елле.
Конечниот резултат беше поставен во 89. минута кога Рики Пуџ ја искористи асистенцијата на Де Јонг и со говлада голманот на Елче.
По оваа победа, Барселона е трета на табелата со 37. бода, три помалку од Реал Мадрид и седум од лидерот Атлетико Мадрид кој има и два натпревари помалку.