ВИДЕО | Бајден вели дека САД избегнаа економска криза: Го добивме тоа што ни беше потребно

Џо и Џил Бајден / 4 јули 2022 / Фото: EPA-EFE/WILL OLIVER

Американскиот претседател Џо Бајден го искористи својот прв говор во Овалната канцеларија на неговото претседателствување за да прогласи победа откако двопартискиот договор за зголемување на плафонот на долгот помина во двата дома на Конгресот, избегнувајќи економски хаос.

Претседателот ги пофали републиканските и демократските преговарачи и го пофали претседателот на Претставничкиот дом Кевин Мекарти за соработката со него на договорот, кој двајцата го финализираа само неколку дена пред Министерството за финансии да остане без пари за плаќање на сметките на владата.

Но, дури и кога им се заблагодаруваше на своите политички противници, Бајден укажа на разликите. Тој потсети на претходните повици на републиканците за намалување на социјалното осигурување и Медикер и остро ги осуди нивните предложени кратења на Медикеид, инвестициите во чиста енергија и финансирањето на УЈП.

„Можеби тоа нема да им се допадне на републиканците, но ќе се погрижам богатите да го платат својот фер дел. Ќе се вратам и со ваша помош ќе победам“, рече тој.

Обраќањето во Овалната соба му овозможи директно да разговара со американскиот народ, не во време на непосредна криза, туку да извести, како што и кажа на земјата, за избегната криза.

„Никој не доби сè што сакаше, но американскиот народ го доби она што му беше потребно. Спречивме економска криза, економски колапс“, нагласи тој, додавајќи дека планира да го потпише компромисниот закон за плафонот на долгот.

Предлог-законот, кој вклучува ограничувања на трошоците и некои промени во енергетските дозволи и програмите за социјална помош, ги усвои двата дома на Конгресот со големо мнозинство. Претседателот може да искористи победа. Неговата популарност се мери со околу 40 отсто поддршка и падна поради стравот од последиците од непостигнувањето договор.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот