4 C
Скопје

ВИДЕО | Бајден се обрати на милиони Американци: Помошта пристигнува

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден вети помош за сите Американци засегнати од економската криза што неговиот иден министер за финансии Џенет Јелен ја нарече американска трагедија.

Бидејќи пандемијата со ковид-19 во пролетта ја предизвика најтешката криза од 1929 година и Бајден го повика Конгресот да донесе силна програма за помош без одлагање.

-Ја испраќаме оваа порака до сите што се борат сега: Помошта доаѓа, рече Бајден од седиштето во Вилмингтон, Делавер, каде го претстави својот економски тим.

-Толку многу луѓе едвај се прехрануваат и плаќаат сметки и кирија. Тоа е американска трагедија, рече Јелен, идниот министер за финансии.

„Оваа помош мора да биде брза“

Бајден состави тим кој претежно се состои од жени, припадници на малцинства и членови на администрацијата на Барак Обама. Според него, станува збор за луѓе кои ќе знаат да се справат со предизвиците со кои се соочува американската економија.

Прочитајте и...  РЦУК: Утре без струја делови од Центар, од Гази Баба и од Арачиново

-Треба да дејствуваме што е можно побрзо, за рецесијата да не се храни себеси и да направи уште поголема штета- додаде Јелен, поранешниот претседател на Федералните резерви на САД.

За милиони Американци кои останаа без работа и чие работно време е скратено, оваа помош мора да биде брза, заклучи Бајден, повторувајќи го своето предизборно ветување за создавање добро платени работни места и намалување на нееднаквоста.

Поврзани вести

Турција под закана од суша

Асуде Абдул Кочан

Вучиќ револтиран од големите држави: Земаат шест пати повеќе вакцини отколку што имаат жители

Слободен печат

Првпат во сезонава утре ќе работи новата шестоседна жичница „Лајтнер” на Попова Шапка

Слободен печат

Во Кочани ќе се возат со субвенционирани велосипеди

Слободен печат

„Јавна соба“ со мрачни тајни

Слободен печат

Здружението на правници Роми ќе биде на располагање на жртвите од „Јавна соба”

Слободен печат

Остави Коментар