-1 C
Скопје

ВИДЕО | Бајден брза да го уништи наследството на Трамп: Какви планови има за Америка, а какви за светот?

Помина вториот ден како Џо Бајден ја презема функцијата претседател на Америка, а новиот шеф на Белата куќа веќе има полни раце работа. Веднаш после полагањето на заклетвата тој почна со потпишување на наредби со кои поништува клучни одредби на својот претходник Доналд Трамп.

Секој ден од јануари на масата на Бајден ќе се пронајде нова тема со која тој ќе биде зафатен, но спринтот за уништување на наследството на Трамп ќе трае во првите 100 дена од неговото владеење за кои тој според најавениот план ќе се потруди Американците да заборават дека Трамп воопшто бил во Белата куќа.

Само неколку часа после инаугурацијата во средата Бајден потпиша 15 претседателски укази и две наредби за федералните агенции. Најважните меѓу нив се запирање на процесот на повлекување од Светската здравствена организација и повторно приклучување на Парискиот климатски договор.

Со еден потег Бајден ја поништи забраната за влез во Америка за граѓаните од земји со мнозинство муслимански жители и ја запре изградбата на ѕид долж границата со Мексико. Тој исто така потпиша и указ за задолжително носење на заштитни маски на јавен имот, за гаранција на расна рамноправност, како и фокусирање на Медикед, државна и сојузна програма која ги плаќа трошоците за лекување за лица со ниски примања меѓу 19 и 64 години.

Прочитајте и...  Дебата во организација на невладината ЦИВИЛ: „Пописот е статистика, а не политика"

Во средата на дневен ред беше борбата против пандемијата на коронавирусот, па Бајден веќе потпиша повеќе од 10 наредби на таа тема, меѓу кои се и оние за носење на маски во јавен превоз и авиони. Бајден планира да потпише и наредби за формирање на ковид одделение за тестирање, за да се зголеми бројот на тестови.

Овој петок ќе биде посветен на економијата, што ги вклучува Медикед и осигурувањето во случај на невработеност. Темите за следната недела ќе бидат „купуваме американско“, здравствена заштита, климатски промени и мграција. Во февруари тој ќе се фокусира на она што во календарот е запишано како „враќање на Америка на местото кое и припаѓа во светот“.

До 30 април Бајден планира да ги убеди Американците да носат маски, 100 милиони граѓани да бидат вакцинирани, повеќето училишта отворени, а помошта од 1,9 билиони долари да биде усвоена.

Бајден ќе биде зафатен со оваа долга листа на обвврски додека во Конгресот ќе се води судење за отповикување на неговиот претходник.

Зошто се брза?

– Како ветеран во државната политика, Бајден знае дека времето е најважна роба за секој нов претседател, пишува претседателскиот историчар Џулијан Зелизер.

Бајден во оваа хиперпартиска ера знае дека има малку време на располагање пред политиката да го превземе приматот над неговото владеење, пишува Си-Ен-Ен. Тој веројатно добро памети како републиканците глумеле опструкции за време на двата мандати на Барак Обама и одбиваа да ги прифатат неговите закони. Обама својот мандат го започна со мнозинство од 60 гласови во Сенатот, а Бајден со 50, па затоа е во полоша позиција.

Прочитајте и...  ВИДЕО I Трагедија во Турција: Деветмина загинати при уривање на воен хеликоптер

Исто така се случуваат и неочекувани работи. Обама го изгуби тоа клучно 60-то место кога Теди Кенеди почина и неговото место го доби републиканец кој победи на специјални избори.

За успешно да ги спроведе своите планови, Бајден ќе мора да ги задржи сите демократи на своја страна и да побара помош од колебливите групи на републиканци.

„Улогата на Америка во светот“

Бајден ќе ги помине првите денови на функцијата зафатен со бројни домашни кризи кои ги наследи од Трамп. Меѓутоа, преносот на власта на најмоќните изборни функции во светот обично значи и промена на надворешната политика. Глобалниот фокус во наредните четири години во главно ќе биде враќање на светската доверба во Америка по хаотичната надворешна политика на администрацијата на Трамп, пишува Си-Ен-Ен.

Во своето обраќање на инаугурацијата, Бајден зборуваше за моментот на „обнова и одлучност“ и ја опиша својата победа како „триумф на демократијата“. Тој ја повтори важноста од обновување на единството и светоста на демократијата ширум Америка.

Прочитајте и...  Ослободителни околности за еден од притворените лица за нападот врз Реџепи

Во својот говор Бајден немаше некоја поголема најава за надворешната политика, но се обиде да ги убеди гледачите ширум светот дека неговата Америка ќе биде доверлив и стабилен глобален партнер. Неговата директна „порака на оние надвор од нашите граници“ е дека Америка била тестирана, но дека ќе ги „поправи сојузите и повторно ќе воспостави контакт со светот“ како „доверлив партнер за мир и безбедност“.

Тоа сугерира враќање во ерата пред Трамп во која Америка го предводеше западниот поредок. Меѓутоа, поништување на некои од глобалните акции на Трамп заради кои Америка го загуби кредибилитетот во светот би можело да бара повеќе труд од издавање на неколку налози.

Трамп само минатите недели запали низа на дипломатски пожари кои Бајден би требал да ги изгаси. Тој ја испровоцира Кина со укинување на ограничувањата на контактите меѓу американските функционери и преставниците на Тајван, ги одреди Хутите во Јемен како терористичка организација и ја именуваше Куба како државен спонзор на тероризам. Без разлика на тоа што тие акции ги презема администрацијата во заминување, тие доведоа до тензии за чие помирување ќе биде потребно повеќе од зборови.

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Да се обезбеди скрининг на сите новороденчиња веднаш по раѓањето

Семејството и пријателите – најсигурен извор на пари

Соња Кириџиевска

🔴 СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Денешниот Утрински брифинг од 7:30 до 10:30 е во тек!

СП.

На „Тик-ток“ кружи предизвик за самоубиство, родители внимавајте на своите деца

Горан Наумовски

УХМР: Претпладне сончево, попладне облачно, температурите до 20 степени

Слободен печат

Давањето предлози во предизборие е погрешна стратегија

Соња Христовска Угриновска

Остави Коментар