ВИДЕО: Баерн не се шегува, го освои „Камп Ноу“, сега го декласираше Бохум

Четврти триумф по ред за баварскиот гигант во Бундеслигата/Минхен, Германија/18 септември 2021/Фото: EPA-EFE/LUKAS BARTH-TUTTAS

Денеска во петтото коло од најсилното германско првенство составот на Баерн Минхен на домашен терен со 7:0 го декласираше Бохум.

Играчите на тренерот Јулијан Нагелсман после триумфот над Барса во Лигата на шампионите и тоа со 0:3 на „Камп Ноу“, уште еднаш покажаа дека и сезонава ќе бидат страв и трепат за секоја противничка екипа.

За баварскиот гигант ова е веќе четврти триумф по ред за моментно прво место на табелата со 13 бодови, еден повеќе од второпласираниот Волфсбург кој својот дуел ќе го има в недела дома со Ајнтрахт Франкфурт.

На денешната средба на „Алијанц Арената“ во Минхен двапати во листата на стрелците се запиша Кимих во 27 и 65 минута.

По еден гол имаа Сане, Гнабри, Левандовски и Чупо-Мотинг, а непосредно пред паузата својата сопствена мрежа ја затресе Лампропулос. Во 87 минута и Милер имаше реализација, но неговиот погодок беше поништен поради офсајд после прегледувањето на ВАР снимката.

Мируваа мрежите на мечевите Арминија Билефилд – Хофенхајм и Мајнц – Фрајбург, додека Аугсбург со погодокот на Нидерлехнер во 81 минута славеше над Борусија Менхенгладбах.

Видео на денот