ВИДЕО: Баерн Минхен во дербито покажа кој е газда во Бундеслигата

Шампионот Баерн славеше со убедливи 1:5 во дербито против Баер Леверкузен/ фото: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Фудбалерите на Баерн МИнхен ја забележаа шестата победа во Бундеслигата оваа сезона и уште еднаш покажаа кој се прашува за сè во Германија.

Во дербито на осмото коло во Бундеслигата, Баерн како гостин со 1:5 го совлада Баер Леверкузен , а се беше решено уште во првите 40 минути кога баварците поведоа со дури 0:5.

Баерн поведе уште во четвртата минута со голот на Роберт Левандовски кој во 30. минута го постигна и вториот гол.

Но, тоа беше само почетокот на проблемите на „фармацевтите“ бидејќи во 34 минута Баерн поведе со 0:3 преку Томас Милер, а една минута подоцна Серж Гнабри погоди на 0:4.  Петтиот гол на Баерн беше Серж Гнабри, по што Баер Леверкузен во вториот дел успеа да постигне само почесен гол и тоа преку Патрик Шик.

Баерн со убедливиот триумф се врати на првото место на табелата со 19 бодови, еден повеќе од Борусија Дортмунд, додека Баер Леверкузен е третопласиран со 16 освоени бодови.