-2 C
Скопје

ВИДЕО | Бабовски: Граѓаните јадат безбедно овошје и зеленчук

Целиот процес на работа се одвива нормално. Увозот и извозот на прехранбени продукти се одвива тековно, секако како што налага ситуацијата. Нема рестрикција на вработени, луѓето професионално си ја работат работата, изјави во Утрински брифинг Николче Бабовски, директор на Агенција за храна и ветеринарство.

„Секојдневно се вршат испитувањата во маркетите, пиљарите, се врши редовна контрола и никогаш не бил бројот на мострите земен да повеќе од десет мостри имаат некави минимални количини на резидуи кои не се опасни по здравјето на луѓето. Се контролираат и магацините за чување на овошјето и зеленчукот, дистрибутивните центри и преработувачките капацитети. Прометот со овошје и зеленчук дополнително се контролира во рамки на инспекциските контроли на мешовитите продавници, кои вклучуваат и трговија со овошје и зеленчук и преработки од нив.“, вели Бабовски.

Прочитајте и...  Работел по 18 часот, внатре затекнати 10 гости и газдата: Затворен угостителски објект во Куманово

„Така што одговорно тврдам дека се она што е во нормална продажба е здраво и нема потреба граѓаните да се грижат, дали внесуваат, како што напиша еден портал, отрови дома. Тоа е далеку од вистината“, изјави Бабовски.

Целиот разговор со првиот човек на Агенцијата за храна и ветеринарство погледнете го во видеото:

Поврзани вести

ВИДЕО I Вучиќ: Утре ќе се обидеме да го срушиме рекордот, до сега вакциниравме повеќе од 13.000 луѓе

И.И.

Со средства од МСИП-проектот: Реконструирана општинската зграда во Сарај и проширена за 325 метри квадратни

Слободен печат

ЈП „Водовод и канализација“: Утре без вода корисниците од улиците „Топанска”, „Славеј Планина” и „Војдан Чернодрински”

Слободен печат

Охридскиот Регион ќе добие ДУП од државно значење за целото крајбрежје

Слободен печат

СЗО: Мутации на коронавирус, како онаа откриена во Британија, пронајдени во 60 земји

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на премиерот Заев и чешкиот амбасадор Томан

Слободен печат

Остави Коментар