14 C
Скопје

ВИДЕО | Азири: Потегот на Заев нè изненади, но ништо не промени на политички план

Со она што се случи во текот на вчерашниот ден до некаде бевме изненадени но реално не ја разбравме потребата од мнозинството да се пребројува јавно. Тоа беше визуелизација на потребата да се докаже пред јавноста дека имаат 62 пратеници односно демонстрација на некаква унификација во нивните редови затоа што претпоставувам тоа беше одговор на притисокот од јавноста и особено притисокот од опозицискиот блок дека тие преговараат со некој од пратениците од мнозинството.

Мислам дека другата страна на операцијата беше фактот од меѓусебна недоверба, односно тие се плашат меѓу себе и затоа прибегнаа кон пребројување на брзина со цел да докажат дека имаат поддршка од мнозинството. Политички не гледам некакво влијание од вчерашниот настан затоа што Уставот овозможува во моментот кога има 61 пратеник било кога повторно да може да се изгласа недоверба на Владата вели за УБ пратеникот Елми Азири од Алијанса за Албанците.

Прочитајте и...  ВОЗНМИРУВАЧКО ВИДЕО I Крвава предизборна кампања во Албанија: Застрелан секретар на огранокот на Демократската партија

 

Поврзани вести

Израел и Велика Британија размислуваат за „зелен коридор за патување”

Слободен печат

Во Велес вчера немало нов ковид-случај, денеска регистрирани 36 позитивни

Слободен печат

Шпанската полиција разби кинеска банда која продавала канабис низ цела Европа

Слободен печат

При извршен вонреден инспекциски надзор во Собранието не се констатирани неправилности

Слободен печат

Чесите бараат од партнерите во ЕУ и НАТО да ги протераат руските дипломати

Слободен печат

ЕМА: Можна поврзаност помеѓу вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и згрутчување на крвта

Слободен печат

Остави Коментар