11 C
Скопје

ВИДЕО: „Ауфидерзен“ и за Дортмунд, Реал закажа полуфинале со Челси!

Вечерва ги дознавме сите патници во полуфиналето во Лигата на шампионите, последните две екипи кои се пласираа во следната фаза се Манчестер сити и Реал Мадрид.

На првиот натпревар во „Етихад“ играчите на Пеп Гвардиола стекнаа предност од 2:1, што беше шанса за бундеслигашот со еден погодок и без примен да ја оствари целта. Така и започна, со водство на „милионерите“ во 15 минута кога во листата на стрелците се запиша младиот 17-годишен Белингем.

Премиерлигашот беше свесен дека овој резултат му значи елиминација од натпреварувањето и до крајот на дуелот не само што успеа да го избегне поразот, туку и да запише уште еден триумф.

Пресвртот се случи во второто полувреме, најпрвин израмни Марез во 55 минута од пенал, а конечниот епилог го постави Фоден (75`). На тој начин Германија остана без нитуеден свој претставник во завршницата од ЛШ, вчера беше елиминиран ланскиот шампион Баерн Минхен.

Реал Мадрид успеа да ја одбрани позитивата од првите 90 минути (3:1) на гостувањето на „Енфилд“. Ливерпул го даде сиот максимум со своите шанси за да ја анулира негативата, но до крајот на средбата мируваа мрежите.

Познати се и полуфиналните двојки во Лигата на шампионите, Реал ќе ги одмери силите против Челси на 27/28 април и 4/5 мај 2021 година, а во истите термини Манчестер сити ќе се соочи со францускиот гигант ПСЖ.

ВИДЕО: Нападнат автобусот на Реал Мадрид на патот кон „Енфилд“!

Поврзани вести

Тухел: Заслуживме да победиме и да играме во финалето

Слободен печат

По осми пат екипи од иста држава ќе играат во финалето на ЛШ

Слободен печат

ВИДЕО: Англиско финале во ЛШ, Челси си закажа дуел за трофејот со Манчестер сити

Слободен печат

Финалето во ЛШ ќе се игра пред 25.000 гледачи?

Слободен печат

УЕФА подготвува казни за одметниците:  Две години без ЛШ за екипите кои нема да ја напуштат Суперлигата

Слободен печат

Солскјер ја смирува тензијата: Сопствениците лично ми се извинија

Слободен печат

Остави Коментар