9 C
Скопје

ВИДЕО: Атлетико не дозволи ново изненадување во „Ла Лига“!

После ремито и поразот од Леванте во претходните два натпревари, екипата на Атлетико Мадрид овојпат не си дозволи нов кикс, вечерва во 25 коло од шпанското првенство со 0:2 триумфираше над Виљареал.

Во првото полувреме автогол си постигна Алфонсо Педраза (25`), а во второто во листата на стрелците се запиша Жоао Феликс (69`).

На табелата играчите на Диего Симеоне после 18 победа сезонава се на првото место со 58 бодови, пет повеќе од второпласираната Барселона, а воедно „јорганџиите“ имаат и еден меч помалку.

Атлетико во наредното коло го очекува важен дуел во шампионската трка, на 7 март дома ќе се соочи со градскиот ривал Реал Мадрид.

Беа одиграни уште три дуели во текот на денешниот ден: Селта Виго-Ваљадолид 1:1, Кадиз-Бетис 0:1 и Гранада-Елче 2:1.

Прочитајте и...  ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Поврзани вести

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Слободен печат

Остави Коментар