epa09143729 Atletico Madrid' midfielder Marcos Llorente (2-L) celebrates with teammates after scoring the 4-0 goal during the Spanish LaLiga soccer match between Atletico Madrid and SD Eibar held at Wanda Metropolitano stadium in Madrid, central Spain, 18 April 2021. EPA-EFE/Rodrigo Jimenez

Атлетико Мадрид ја прекина мини серијата од два натпревари без победа и на убедлив начин најави дека до последен момент ќе ја брани лидерската позиција на табелата во Ла Лига.
Атлетико на „Ванда Метрополитано“ со убедливи 5:0 го совлада фенерџијата Еибар иако играше без двајцата најдобри напаѓачи, Луис Суарез и Жоао Феликс кои се повредени.

Гол серијата ја отвори Кореа со два гола во самиот финиш од првото полувреме, во 42 и 44 минута. Караско на стартот од вториот дел зголеми на 3:0, а последните два гола беа дело на Љоренте.
Со победата Атлетико Мадрид за момент му избега на Реал Мадрид на четири бода, „јорганџиите“ сега имаат 70 бода, додека Реал Мадрид кој вечерва му гостува на Хетафе има 66 бода.