ВИДЕО: Англичаните добија свирежи поради клекнувањето, воодушеви гестот на Левандовски

Полските навивачи испратија свирежи до Англичаните за клекнувањето како знак во борбата против расизмот/Фото: EPA-EFE/Nick Potts / POOL

Англиските фудбалери ја продолжија практиката на клекнување пред секој натпревар во знак на борбата против расизмот.

Репрезентацијата на Герет Саутгејт клекна пред почетокот на натпреварот против Полска во квалификациите за СП (1: 1).

Клекнувањето на едното колено е симболичен гест на солидарност со движењето „Black Lives Matter“, но очигледно овој гест не е добро прифатен насекаде.

Ваквиот потег на англиските фудбалери не наиде на одобрување од публиката во Варшава.

Англичаните добија свирежи, а капитенот на полската репрезентација Роберт Левандовски се обиде да ја смири публиката покажувајќи го знакот на дресот, „Respect“, односно за „почит“.

Видео на денот