ВИДЕО | Андоновиќ: Воена вежба или дискретна порака – Руските стратешки ракетни сили почнаа со маневри!

Фото Слободен печат

Во Русија почнаа командно-штабните вежби на стратешките ракетни сили со комплексите „Јарс“, соопшти прес-службата на Министерството за одбрана. Во овие воен маневри се вклучени повеќе од три илјади војници и ѝ околу 300 парчиња тешко оружје.

„Во согласност со планот за обука на стратешките ракетни сили за 2023 година, командната комисија за стратешки ракетни сили спроведува сеопфатна контролна проверка на ракетната формација Омск со командно-штабна вежба со ракетната формација Новосибирск опремена со ПГРК (подвижна земја-базиран проектил) „Јарс“, се наведува во соопштението.

Целта на вежбите е да се провери усогласеноста на дејствијата на воениот персонал при извршувањето на задачите, соопшти руската команда на стратешките ракетни сили

За време на вежбата „Јарс“ ќе изведе маневри во три региони на Русија. Дополнително, ракетните инженери, во соработка со формациите на Централниот воен округ и воздухопловните сили, ќе разработуваат камуфлажа на ракетни системи и ќе се спротивстават на модерната извидничка опрема од воздух, вклучително и разни беспилотни летала.

Интерконтинентална балистичка ракета РС-24 Јарс се користи во оперативните потреби на руските стратешки сили од 2010 година. Ракетата се напојува со цврсто гориво. Станува збор за ракета со должина од 23 m и дијаметар од 2 m. Ракетата може да носи четири независно насочени нуклеарни боеви глави МИРВ, од кои секоја има сила од 550 кг. Со овој проектил Русите планирале прво да ги заменат старите ракети Р-36М или според класификацијата на НАТО СС-18 Сатана, а подоцна и Топољ М. Меѓутоа, од 2022 година сите овие ракети постепено ќе бидат заменети со нова интерконтинентална балистичка ракета „Сармат“. Овие проектили се во оперативна употреба во две верзии, мобилна верзија и стационарна верзија за ракетни силоси.

Претходно Руската морнарица објави видео од лансирање на противбродска ракета P-720 Mosquito во Јапонското Море на лажна цел – брод што бил оддалечен 100 километри.

Имено, како што беше најавено, лансирањето се случи во заливот Петар Велики, на околу 700 километри од јапонскиот остров Хокаидо. Како што се додава, кон целта биле лансирани две противбродски проектили од типот Москито, кои се во употреба подолго време, а некои ги нарекуваат „водени кинжали“ поради големата брзина на движење.

Ова е втор пат откако Русија спроведува интензивни вежби во Пацификот, поточно Тихоокеанската флота. Инаку, додека јапонскиот премиер Фумио Кишида беше во Киев во посета на украинскиот претседател Зеленски, имаше два стратешки бомбардери ТУ-95МС кои летаа низ Јапонија на рутински седумчасовен лет, што некои го протолкуваа како порака до јапонскиот премиер.

Западни аналитичари истакнуваат дека оваа воена вежба со противбродски ракети е порака и до Јапонија, чија морнарица во моментов се шири и е најдобро опремена во регионот на Тихиот Океан по САД, додека, зад Кина заостанува само во носачи на авиони, но се еднакви во однос на разурнувачките и крстосувачките. Во споредба со златниот период на советската морнарица , Пацифичката флота остана само бледа сенка и донекаде занемарена во однос на Северната, Балтичката и Црноморската флота на руската морнарица.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот