9 C
Скопје

ВИДЕО | Андоновиќ: Трет бран на ковид – изненадување или очекувано продолжување на пандемијата?

По неколкумесечно намалување на бројките и појавувањето на неколку типа на вакцини против коронавирусот државите во регионот повторно размислуваат за воведување на полициски час. Причина е растечкиот број новозаразени и починати од ковид-19. Изминатите недели беа регистрирани бројни мутации на овој вирус кој цела година беснее низ светот.

Србија за првпат, по неколкумесечната стагнација на вирусот, за време на викендот воведе карантин. Тамошните здравствени власти бараат од владата да воведе седумдневен карантин со цел да се намали растечкиот тренд на новозаболени. И Црна Гора се соочува со зголемен број новозаболени и починати лица. Претседателот Ѓукановиќ побара од владата да воведе вонредна состојба во земјата и да ги затвори границите. Со зголемен број новозаболени и починати се соочуваат и останатите држави од регионот.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Италија, со денешните 318 починати, го надмина прагот од 100 000 смртни случаи во пандемијата на коронавирусот, една година по избувнувањето, трендот на појавата на таканаречениот трет бран од пандемијата се припишува на недисциплината и опуштањето на граѓаните, кои охрабрени од појавата на вакцините, ги отфрлија мерките на лична заштита и почнаа да се враќаат на животните навики пред појавата на ковидот.

Светските медицински власти укажуваат дека и покрај вакцинирањето ковидот може да биде пренесуван со исто темпо. Исто така се укажува и дека вакцинираните лица мораат да причекаат неколку недели од примената вакцина за да создадат антитела, нешто што во пракса не се почитуваше. Останува и забелешката е дека и покрај имунизацијата, и натаму треба да се носат заштитни маски, што изминатиот период не беше почитувано. Особен проблем предизвикаа и бројните мутации на овој вирус кои станаа многу по прилагодливи и побрзо вируленти , што повторно ги наполни болниците со инфицираните лица од ковид низ светот.

Прочитајте и...  Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

СЗО соопшти и дека голем број од државите навремено непрезеле мерки за сузбивање на ширењето на овој вирус. Сепак СЗО е против воведување на т.н. „ковид пасоши“ од повеќе причини, вклучувајќи го и фактот дека вакцините против коронавирусот не се подеднакво достапни на сите во светот. Воведување на „вакцина пасоши“ би било неправедно кон луѓето кои од одредени причини не можат да се вакцинираат и дека на тој начин во системот би се вовела „нееднаквост и неправичност“ сметаат во СЗО.

За светските здравствени експерти сè уште не е познато колку трае имунитетот по примање на одобрените вакцини против ковид-19. Она што засега е сигурно е дека мерките преземени од земјите за борба против пандемијата на коронавирус ја искоренија инциденцата на грип, за околу 90 отсто. Мерките што се ефикасни во борбата против коронавирусот се исклучително ефикасни во борбата против другите заразни болести, велат од СЗО.

Прочитајте и...  Мртов маж пронајден на пазарот во Чаир

Поврзани вести

Советот за безбедност на ООН денес разгледува извештај за работата на УНМИК

Слободен печат

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Југослава Дуковска

Остави Коментар