4 C
Скопје

ВИДЕО | Андоновиќ: Холандија се соочува со најголеми протести во последните неколку децении, 150 уапсени поради карантинот

Во Холандија за првпат по втората светска војна е прогласен полициски час со цел да се запре ширењето на коронавирусот во оваа држава. Холандската влада воведе карантин односно забрана за движење од 21 часот навечер до 5 часот утрината, што предизвика огромен гнев кај Холанѓаните.

Веќе трет ден на улиците на повеќе холандски градови се одржуваат демонстрации на кои граѓаните протестираат поради воведените мерки. Она што можеби е и најголемо изненадување се судирите со полицијата и нивната жестина со која веќе три дена холандските власти се обидуваат да ги смират.

Последниот биланс во судирите на полицијата и демонстрантите изнесува над 150 уапсени, повеќето млади лица меѓу кои и малолетници кои протестите ги скористија за изразување на гнев и насислтво.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Андоновиќ: Навални и Кашоги повод за американски санкции

Холандскиот премиер Марк Руте изјави дека протестите немаат врска со мерките на владата и карантинот туку дека овие лица на улиците прават кривично дело. Полицијата соопшти дека напишале речиси 6.000 казни за кршење на мерката за забрана на движење меѓу 21 часот и 4:30 часот.

На социјалните мрежи протекоа фотографии и видеа во коиј се прикажува и осудува бртуалноста на холандската полиција во сузбивање на протестите. Холандската полиција на овие тридневни протести ја демонстрирала својата бруталност и прекумерна употреба на сила. Биле користени водени топови, кои не биле насочени масата туку кон поединци, кои би можеле да настрадаат во оваа полициска интервенција.

На една од снимките е прикажана и девојка чија глава крвари по ваквата интевенција на полицијата, што беше осудено од голем број на демонстрантите. Од почетокот на пандемијата на Ковид до сега во Холандија се регистрирани над 1 милион случаи на ковид -19, а починаа повеќе од 135 илјади луѓе. Токму овие алармантни бројки ја принудија холандската влада да преземе порадикални мерки и да воведе карантин во земјата.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Прес-конференција на премиерот Заев и вицепремиерот Николовски

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар