8 C
Скопје

ВИДЕО | Андоновиќ: Активирана условна казна и црвен картон за опозиционерот Навални

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој беше приведен вчера при пристигнувањето на московскиот аеродром Шереметјево, е спроведен од транзитната зона на аеродромот до блиска полициска станица и се наоѓа во притвор.

Рускиот опозиционер имаше ултиматум од властите да се врати во земјата до 30 декември, во спротивно ќе му бидат активирани две условни казни за проневера на пари. Тој од август беше во Германија каде се лекуваше од труењето со нервен гас, за што беше обвинета актуената администрација на Владимир Путин во Москва.

Критичарот на Кремљ, се врати во Русија откако се лекуваше во Германија поради труење. Навални ја напушти Германија каде помина неколку месеци во опоравување од труењето со нервен гас во август. Авионот со кој патуваше од Берлин беше пренасочен на друг аеродром Шереметјево, бидејќи на првичната дестинација – аеродромот Внуково, биле собрани голем број негови приврзаници кои откако ја дознале веста дека се враќа во Русија се насобраа да го пречекаат и подржат неговото враќање.

Прочитајте и...  Прва африканка и жена на чело на организацијата: Оконџо-Ивеала е нова генералнa директорка на СТО

Во пресрет на неговото враќање во Москва, руската Федерална казнено-поправна служба најави дека планира да го приведе Алексеј Навални. Навални официјално беше предупреден на можноста за укинување на условната казна и замена со ефективна, доколку не се појави во Москва до 30 декември, но тој не се појави. Сега му се заканува укинувањето на двете условни и спроведување на две затворски казни од по 5 години.

ВИДЕО I Апсења на московскиот аеродром „Внуково“: Приведени повеќемина приврзаници на Навални

ЕУ и САД го осудија апсењето на Навални и побараа од Москва да го ослободи едниот од последните опозициони лидер во Русија И Брисел и Вашингтон ја повикаа руската влада да обезбедни еднакви услови за сите политички партии и кандидати кои сакаат да учествуваат во изборниот процес.

Прочитајте и...  Над 900.000 вакцинации во Грција, пријавени само шест алергиски реакции

Инаку Навални изминатите години на неколкупати беше цел на руските безбедносни служби и властите во Москва за негово елиминирање од плитчката сцена. Тој се смета за последниот руски опозиционен политичар кој може да му ги помати плановите на актуелниот рпетседател Владимир Путин во неговото 20 годишно владеење со Русија.

Навални, ужива голема подршка од западот и пред се од САД, Но се чини дека за веме на администрацијата на Трамп изминатите 4 години, освен реторика, Вашингтн никогаш сериозно да ги осуди акциите на Москва и Путин во замолчувањето на рускиот опозиционер.

Индикативно е што токму на два дена пред официјалното преземање на престедателсата фунцкија на Џо Бајден, Навални одлучува да се врати во Москва каде со сигурност знаеше дека ќе иде уапсен. Познато е дека за разлика од претседателот во заминување Трамп, Бајден и демократите се многу поголеми критичари кон политката на Путин и Русија , па оттаму се прогнозира дека апсењето на Навални можеби ќе биде и една од првите политички контра – потези кои ќе ги преземе новиот претседател Бајден.

Прочитајте и...  Лајчак: Во Белград не доаѓам со ултиматум

А дотогаш, Бајден и САД ќе мора тој да ја завршат престедателската инаугурација, која по се изгледа ќе помине во големи безбедносни мерки и неизвесност од евентуални нови безбедносни инциденти.

 

Поврзани вести

Родителите на исчезнатите млади момчиња апелираат до Вучиќ да не објавува фотографии и снимки од монструозните убиства на кланот на Веља Невоља

Слободен печат

ВИДЕО | Забавата поради која Неделковски и Пандов завршија во полиција

Слободен печат

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

САД на Јапонија и ги предаде таткото и синот кои му помогнаа на поранешниот претседател на „Нисан”, Карлос Госн да побегне во Либан

Слободен печат

Најмалку пет лица повредени во протестите во Багдад

Слободен печат

Остави Коментар