ВИДЕО: Андонова асистираше во убедливата победа на Леванте против Атлетик Билбао

фото: facebook.com/LUDFemenino

Денеска во рамките од 16 коло во најсилното шпанско фудбалско првенство во женска конкуренција составот на Леванте славеше со 0:3 на гостувањето кај Атлетик Билбао.

Придонес во триумфот имаше македонската фудбалерка Наташа Андонова која беше асистент на првиот погодок, стрелец беше Редондо Ферер во 14 минута.

За зголемување на позитивата на стартот од второто полувреме се погрижи Пинто по асистенцијата на Рамирез која во 88 минута го постави конечниот епилог по додавањето на Банос.

На табелата Леванте е на второто место со 38 бодови, четири помалку од Барселона со напомена дека каталонскиот клуб има два меча помалку.

Во следното коло Леванте на 28 јануари на домашен терен ќе ја пречека екипата на Алхама.

Видео на денот