12 C
Скопје

ВИДЕО: Американски хирург учествувал на судење преку видео врска паралено додека оперирал

Здружението на лекари на американската држава Калифорнија најавиле истрага против пластичниот хирург д-р Скот Грин затоа што учествувал во судски процес за време на операција преку видео врска.

На почетокот на судскиот процес за сообраќаен прекршок, д-р Скот Грин учествувал преку видео врска директно од операционата сала, во заштитна хируршка опрема, стоејќи покрај пациент кој паралелно бил опериран, иако надвор од видното поле, сепак во позадината се слушале звуците на медицинските апарати и инструменти.

На прашањето на судскиот службеник кој го видел тоа, дали може да учествува во судењето, д-р Грин одговорил потврдно, дека и покрај тоа што е во операционата сала може да учествува во судењето.

„Само почнете“, кажува тој со наведната глава додека продолжил да оперира.

Прочитајте и...  Поранешниот сопруг на Ејми Вајнхаус: Бара милиони за некои од најголемите хитови што ги напишала додека биле во брак

Кога го тоа видел, судијата, кој подоцна се придружил, се двоумел да го продолжи судењето плашејќи се за пациентот.

Грин одговорил дека нема проблем затоа што има друг хирург во салата „така што додека тој оперира, јас можам да стојам тука“ – пред камерата.

Судијата, сепак, заклучил дека не е соодветно да се спроведе судење во тие околности и одлучил да постави нов датум на сослушување, а хирургот се извинил со објаснување дека „понекогаш операциите не одат според планираното“.

 

 

Поврзани вести

Животна мантра за секој хороскопски знак: Следете го срцето, но „понесете“ го и вашиот мозок со вас!

Слободен печат

Храна која треба да ја избегнувате доколку сте алергични на полен

Слободен печат

ФОТО: Грајмс се пофали со вонземјанските лузни – Девојката на Илон Маск ја покажа новата тетоважа

Слободен печат

ФОТО: Селена Гомез облиена во крв со лисици на рацете

Слободен печат

Ѕвездата на „Сам дома“ Меколи Калкин стана татко

Слободен печат

ФОТО: Принцот Хари во Велика Британија, а Меган сама дома со згоден телохранител

Слободен печат

Остави Коментар