epa08967234 Allan Saint-Maximin (L) of Newcastle in action against Liam Cooper (R) of Leeds during the English Premier League soccer match between Newcastle United and Leeds United in Newcastle, Britain, 26 January 2021. EPA-EFE/Lee Smith / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Екипата на Лидс славеше со 1:2 на гостувањето кај Њукасл во рамки на 20. коло од Премиер лигата, а свој удел во победата имаше и македонскиот репрезентативец Езџјан Алиоски кој беше дел од првиот тим и одигра 57. минути пред да биде заменет.

Единствениот гол во првото полувреме го постигна Лидс и тоа преку Рафиња во 17. минута, за во второто полувреме, Мигел Алмирон во 57. минута да израмни на 1:1. Погодокот вреден три бода го постигна Џек Херисон во 61. минута. По оваа победа Лидс е 12. на табелата со 26 бода.

Вест Хем дојде до четвртата победа по ред во Премиер лигата откако со 2:3 славеше на гостувањето кај Кристал Палас. Со новите три бода, Вест Хем се искачи на четвртото место на табелата со 35 бода, додека Кристал Палас остана на 13. позиција со 23 бодови.

Домашниот тим поведе уште во третата минута со голот на Вилфред Заха, но одговорот дојде експресно. Вест Хем веќе во 25. минута водеше со 1:2 благодарение на головите на Томаш Соучек, а дилемите околу победникот беа решени во 65. минута кога Крег Доусон донесе водство од 1:3. Кристал Палас единствено што успеа да направи до крајот е да ги ублажи поразот со голот на Мичу Бачуаи во судиското продолжение.