ВИДЕО | Афера „Лолита Експрес“: Клинтон и Трамп биле во авионот на милијардерите педофили

принтскрин Јутјуб

Еден од сведоците на вториот ден од судењето, на Гислајн Максвел, поранешен соработник на милијардерот и педофил Џефри Епстин, беше пилот на приватен авион кој превезувал малолетни девојчиња до имотот на Епстин и открил кој од моќните луѓе во светот патувал со авионот.

Џефри Епстин / Гислејн Максвел

Пилотот Лоренс Пол Висоски Џуниор, кој работеше за Епстин од 1991 до 2019 година, пред судот изјави дека Максвел се грижел за сите имоти на Епштајн.

На прашањето за односот меѓу Максвел и Епстин, тој рече: „Мислам дека беше повеќе лична отколку деловна“. Тој додаде дека Максвел е „личноста број 2 во хиерархијата“.

Бил Клинтон и Гислејн Максвел на патување во приватниот авион „Лолита Експрес“ / Фото: MEGA / The Mega Agency

Вишоски во најголем дел од своето сведочење зборуваше за девојките кои Епстин ги донел во авионот, но откри и дека изопачениот милијардер освен Максвел имал уште еден асистент. Тој ја издвои Сара Келен, која претходно беше обвинета дека „набавува“ девојки и ги „тренира“ за Епстин.

Лолита експрес

Вишоски летал со Боинг 727 на Епстин, познат како Лолита експрес. Авионот беше само еден од неколкуте приватни авиони за кои обвинителите веруваат дека биле користени за превоз на малолетници меѓу резиденциите на Епстин во Њујорк и Палм Бич.

Кевин Спејси и Бил Клинтон на вечера кај Џефри Епстин / Фото: MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Жртвите тврделе дека Епстин имал голем кревет во авионот каде гостите имале групен секс со млади девојки, исполнувајќи ги нивните болни фантазии.

На списокот на патници на споменатиот авон се најдоа некои од најмоќните и најпознатите луѓе во светот, што на суд го потврди и Вишоски.

Бил Клинтон и Гислејн Максвел позираат пред вратата на приватниот авион на Џефри Епстин. Поранешниот претседател на САД е овековечен како насмеано позира на скалите од „Лолита Експрес“ / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Единственото познато име што го изговори на суд беше Доналд Трамп, при што Вишоски директно не го обвини поранешниот американски претседател за ништо лошо.

„Секако се сеќавам на претседателот Доналд Трамп, но нема многу луѓе поврзани со него“, рече тој.

Инаку, Трамп и Епстин се познаваат уште од 1990-тите, кога и двајцата беа „плејбоји“ од Њујорк и успешни претприемачи. Претходно беше објавено дека во 1997 година Трамп со авионот на Епстин долетал до Њуарк од Палм Бич, каде што и двајцата имале куќи. Епстин летал и со еден од приватните авиони на Трамп.

„Го познавам Џеф 15 години, одлично момче. Многу е забавно да се биде во негово друштво. Дури се шпекулира дека тој сака убави жени исто како и јас. „Нема сомнеж – Џефри ужива во својот живот“, изјави поранешниот американски претседател во претходното интервју.

ВИДЕО | „Тој ден ме силуваше три пати“: Сара скокнала во морето полно со ајкули за да се спаси

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстајн беше голема грешка

Видео на денот