27.8 C
Скопје

ВИДЕО: Адеми и Ристовски со „петарда“ до шампионскиот трофеј во Хрватска

Фудбалерите на Динамо Загреб ја освоија четвртата последователна титула шампион на Хрватска откако ја совладаа Риека со 5:1 на гостински терен во мечот од 33. коло во првенството.

Лука Менало ја доведе домашната екипа во водство уште во првата минута, но „модрите“ израмнија со автоголот на Нин Галовиќ во 42 минута до паузата.

Динамо дојде до предност со погодокот на Јосип Мишиќ во 48 минута, а 120 секунди подоцна се зголеми позитивата со уште еден автогол на Лука Капан.

Во понатамошниот период од средбата Мислав Оршиќ го постигна четвртиот гол за гостите во 65 минута, а конечниот резултат го постави третиот автогол на мечот, Андрија Вукчевиќ во 87 минута. Македонските репрезентативци Аријан Адеми и Стефан Ристовски за гостинската екипа настапија во второто полувреме.

Динамо, кој оваа сезона играше четвртфинале во Лигата на Европа, има 78 бода на табелата, 10 повеќе од второпласираниот тим од Осиек, на три кола пред крајот на сезоната, додека Риека на Дарко Велковски е на четвртото место со 52 бода.

Поврзани вести

Меси мора да ја заврши кариерата во Барселона

Слободен печат

Фудбалерите од Букурешт се преселија во Амстердам

Слободен печат

Крај на кариерата за Данецот, Ериксен е опериран

Слободен печат

Тага во Торино, почина човекот кој го направи Јувентус фудбалски гигант

Слободен печат

Што не очекува денеска на Евро 2020: Хрватска оди на сè или ништо

Слободен печат

УЕФА размислува да им го одземе финалето на ЕП на Англичаните

Слободен печат

Остави Коментар