9 C
Скопје

ВИДЕО: Абрамович има нова играчка вредна 500 милиони евра

Сопственикот на Челси, Роман Абрамович додаде уште една „играчка“ вредна 500 милиони евра во својата колекција.
Станува збор за јахтата „Соларис“ која е осма јахта во неговата колекција.
Изградбата на „Соларис“ почна да се гради пред три години, а дури сега речиси е завршена и во најскоро време ќе му биде испорачана на Абрамович.
Станува збор за јахта долга 140 метри и тешка 11.000 тони.

За нејзината големина доволно говори податокот дека јахтата Соларис е поголема од Бакимгемнската палата. Има 48 кабини, осум палуби, капацитет е 36 патници, а вработениот персонал ќе изнесува најмалку 60 лица вклучувајќи ги и капетаните. Покрај тоа, на јахтата ќе има и хелиодром, базен, џакузи, спа…

Прочитајте и...  Охридскиот пливачки маратон во календарот на ФИНА
принтскрин/јутјуб

Интересно е што Абрамович една од своите јахти која е проценета на 25 милиони евра, во 2002 година му ја има подарено на рускиот претседател Владимир Путин.

До појавувањето на јахтата „Соларис“, најголема јахта во колекцијата на Роман Абрамович е „Еклипс“ чија изградба чинеше 450 милиони фунти. Со дополнителните подобрувања, поправки и промени на „Еклипс“, нејзината вредност се проценува на неверојатни милијарди евра.
„Еклипс“ има само 24 кабини за гости, два базени, џакузи, сауна и ноќен клуб, а јахтата има и сопствен систем за заштита од проектили.

Поврзани вести

ВИДЕО: Неверојатниот Кари собори рекорд на Вилт Чембрлен

Слободен печат

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Остави Коментар