-9 C
Скопје

ВИДЕО: 80.000 граѓани во Македонија може да си дозволат само 2-3 оброка неделно

Граѓанската организација „Банка за храна Македонија“ веќе десет години се обидува да направи конекција помеѓу храната што се фрла од една страна и гладните луѓе кои не можат да си дозволат оброк од друга страна.

Претседателот на организацијата, Душко Христов вели дека застрашувачи е податокот дека околу 80.000 луѓе јадат само два-три пати неделно.

Разочарувачки е што многу компании храната со истечен рок или пред истекување на рокот ја фрлаат во ѓубре, со таа храна можат да се нахранат многу гладни. Нивниот изговор е законот за донација и спонзорство, според кој донаторите на храна мораат да платат данок на додадена вредност. Затоа, поисплатливо на фирмите им е да ја фрлат храната отколку да ја донираат, рече Христов.

Прочитајте и...  Состојба во ковид центрите во Скопје: Хоспитализирани 14 пациенти во последните 24 часа, вкупно се лекуваaт 280 болни

Организацијата Банка за храна минатата во 2019 година беше дел од работната група која што ја формираше Владата и достави Предлог закон за донирање на вишокот храна. Очекувањата се дека со донесување на тој закон и со Законот за донација и спонзорство ќе се олесни донирањето во Македонија кое засега се одвива по стариот закон за донирање согласно кој се плаќа 18 проценти данок на додадена вредност на донацијата.

Христов додаде дека како организација имале идеја да постават и фрижидери за храна на јавни места, но се откажале бидејќи не успеале да најдат волонтери за чување на фрижидерите и донатори за електричната енергија која ќе се потроши за одржување на фрижидерите. Таква иницијатива имало во Барселона и Нови Сад. Но, се покажало дека свеста кај населението не е се уште на ниво на кое ќе се внимава на достоинството на тие за кои е наменета храната.

Прочитајте и...  Лондон, Америка и протести: Балон во форма на Доналд Трамп како музејски експонат

Поврзани вести

Лавина во Русија: Властите стравуваат дека се затрупани 12 лица

Слободен печат

Почина хрватскиот амбасадор во Франција

Слободен печат

„Децата останаа сираци, без мајка, баба и дедо“: Погребани жртвите и убиецот од трагичниот настан во селото Расно

Слободен печат

Истражување: Јужноафриканската варијанта на коронавирус полесно се пренесува

Слободен печат

Портпаролот на Џонсон: Навални веднаш да биде ослободен

Слободен печат

Царовска: Нудиме реформа која се фокусира на знаењата на децата, интеграцијата не значи намалување на часовите

Слободен печат

Остави Коментар