Виц на денот: Печалбар

Виц на денот
Виц на денот / Фото: Архива на „Слободен печат“

По десет години тешка работа, Трпе се враќа од печалба во Германија.

На аеродромот го чека целото семејство. Мајка му го здогледува Трпе и се стрчува кон него, но тој ѝ удира шлаканица. По неа се затрчува и сестра му, а Трпе и на неа ѝ удира шлаканица. Истото го направил и со неговиот брат.

На крајот доаѓа татко му и го прашува:

– Добро бе Трпе, што ти е на тебе? Зошто ни удираш шлаканици?

Трпе одговара:

– Како зошто? Веќе десет години сум во Германија, денар не сте ми испратиле!

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот