Виц на денот: Работа

Виц на денот
Виц на денот / Фото: Архива на „Слободен печат“

Поради честите несреќи со вселенски летала, Американците одбиле да летаат, па НАСА морала да распише меѓународен конкурс за астронаути. Се пријавиле Германец, Русин и Македонец.
Најпрво го прашале Германецот.
– Колку бараш за да леташ?
– Два милиони евра. Еден за мене, а другиот за моето семејство, ако ми се случи нешто.
Следно, го прашале Русинот.
– Колку бараш ти за да леташ?
– Три милиони евра. Еден за мене, еден за моето семејство ако ми се случи нешто и еден за Русија.
На крај, го прашале и Македонецот:
– Четири милиони евра!, извикал Македонецот.
– Ама ајде, да не претеруваш малку?!
– Е, па… еве вака стојат работите: Еден за мене, еден за тебе бидејќи ми ја најде работава и два за Германецот – тој нека лета!

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот