Ви се стесни облеката со перењето? Трик како да ја вратите во првобитното издание (ВИДЕО)

На сите ни се случило некои парчиња од омилената облека да се соберат при перењето. Доволно е облеката да се поостави на премногу висока температура и да се уништи засекогаш. Чувствителните материјали се повеќе изложени на оштетување при перењето, но тоа може да биде случај со секоја ткаенина.

Постојат повеќе совети на Интернет, кои објаснуваат како да се справиме со последиците од собирањето на облеката. Но, еден метод привлече особено внимание.

Се што ви треба е: Шампон за бебиња или балсам за коса и топла вода.

Ваквиот метод можеби нема да помогне за сите видови ткаенини, но сепак ќе можете да спасите неколку парчиња.

Постапка:

  • Ставете во сад топла вода (никако врела) и малку шампон за бебиња;
  • Ставете ја облеката во течноста за да се впие добро;
  • Исцедете ја нежно и поставете ја на голем пешкир;
  • Замотајте го пешкирот за да го впие вишокот вода од облеката, а потоа испружете ја;
  • Внимателно повлечете ги краевите на облеката, додека не се врати во првобитната големина;
  • Доколку е потребно, повторете ја постапката.
Прочитајте и...  Хороскоп за 7 август: Каков ден ве очекува на крајот на работната недела

Ова е кратко видео за враќање на панталоните во првобитниот изглед, откако биле поставени во машина за перење на висока температура

Прочитај повеќе

Се соблече најзгодната девојка од групата „Hurricane“ и го запали Инстаграм! (ФОТО)

Слободен Печат

Елена Ристеска со нова песна посветена за својот покоен татко, но и реклама за „ЕРА“

Слободен Печат

Брена и оваа година покажа топ линија во бикини: Пејачката со јахтата плови околу Европа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Јелена Карлеуша ја освои Анталија: Пејачката повторно изненади со изборот на бикини! (ФОТО)

Слободен Печат

Ева Лонгорија има 45 години, дете и тело од соништата: Актерката се пофали со фигурата (ФОТО)

Слободен Печат

Норт Вест одлучи со кого ќе живее: Семејството Кардашијан во турбулентен период!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најпознатата модна блогерка ја покажа својата неверојатна фигура во спортско издание! (ФОТО)

Слободен Печат

Млади, згодни, пеат-растураат: Овие македонски пејачки се иднината на нашата естрада! (ФОТО)

Васко Спасоски

Анастасија Ражнатовиќ едвај чека прилика да се разголи: Погледнете во какво бикини позира! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова се 5-те најчести лаги кои жените ги користат во кревет!

Слободен Печат

„Брена ми е пријателка, Цеца не е во таа група“: Здравко Чолиќ откри што мисли за колешките… (ФОТО)

Васко Спасоски

Од танцот на пејачката Едита нема да ви биде добро: Таа го спушти телефонот подолу и … (ВИДЕО)

Васко Спасоски