Ви се смачи од корона по шест месеци, но како им е на нив кои ја носат цел живот?

Дури 11 фудбалери, тренери и судии имаат идентично презиме како и вирусот кој пустоши низ целата планета.

По само шест месеци, корона е зборот од кој луѓето највеќе се плашат. Вирусот кој се појави во кинескиот град Вухан, веќе заразази повеќе од 12 милиони луѓе низ целиот свет и однесе повеќе од 570.000 човечки животи.

Интересно е што во светот на фудбалот постојат 11 фудбалери, тренери и судии кои се презиваат како и страшниот вирус.

Најпознат е фудбалерот на Порто, Хесус Корона. Неговата вредност е проценета на 20 милиони евра, а младиот фудбалер е еден од најзаслужните за освојувањето на титулата на Порто во португалската лига.

Фудбалери кои се презиваат Корона:

Хесус Корона – Порто

Клемент Корона – Агде

Хосе Корона – Круз Азул

Џорџо Корона – Скордио

Прочитајте и...  Дербито на Истокот му припадна на Бостон, Бруклин ќе игра во плеј-оф (ВИДЕО)

Мануел Корона – Валенас Мексико

Давид Корона – нема клуб

Јасер Корона – нема клуб

Рашид Корона – фудбалски судија

Себастијан Корона – тренер

Алехандро Корона – тренер

Прочитај повеќе

Барселона и Баерн Минхен си закажаа четвртфинален дуел во Лисабон (ВИДЕО)

Слободен печат

Харден, Адетокумпо и Леброн конкуренти за МВП наградата

Слободен печат

Елмас сепак од клупата ќе го започне дуелот против Барселона

Слободен печат

Изненадување: Пирло ќе биде новиот тренер на Јувентус

Слободен печат

Федерер е светец, а Ѓоковиќ демонот, дали е толку едноставно?

Слободен печат

Вардар очаен на стартот од новата , Борец им го зеде скалпот на „црвено-црните“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тажната приказна за тренерот кој го направи Федерер најдобар тенисер (ВИДЕО)

Слободен печат

Отказот на Сари ќе го чини Јувентус 20 милиони евра, ќе летаат и директорски глави во Торино

Слободен печат

Вавринка не размислува да игра на УС Опен: Условите во Њујорк се невозможни

Слободен печат

Кавани го направи изборот, ќе потпише тригодишен договор со португалскиот гигант

Слободен печат

Ботас пред Хамилтон во квалификациите, замената Хулкенберг заврши како трет во квалификациите

Слободен печат

Боксерскиот спектакл на Тајсон виси поради марихуаната?!

Слободен печат