20.8 C
Скопје

Ви се појави мувла во домот? Без паника, еве како сами да направите природно средство против мувла!

Кога еднаш ќе се појави влага во домот и ќе предизвика мувла, особено ако станува збор за влажно опкружување како бањата, многу е тешко да се искорени. А, тоа воопшто не е добро бидејќи мувлата може да предизвика здравствени проблеми.

Влагата и мувлата се многу честа и непријатна појава во домот. Иако постојат различни средства за средување на овој проблем, може да се обидете и со овој домашен рецепт ефикасен за нејзино искоренување.

Фото: Профимедиа

Еве што е потребно:

– шолја дестилирана вода

– шолја вотка или ракија

– 10 капки етерично масло од чајно дрво

– 10 капки етерично масло од еукалиптус

– 10 капки етерично масло од лаванда

Измешајте ги сите состојки и ставете ја смесата во шишенце со механизам за прскање и добро напрскајте го местото зафатено со мувла.

Проблемот ќе биде решен!

Поврзани вести

ФОТО: Дрејк сподели како ужива со својот син на „поинаква“ забава

Слободен Печат

Џорџ Клуни и колегите ќе отвараат филмско училиште со цел да го „размрдаат“ Холивуд

Слободен Печат

„34 години брачна идила“: Боба Живоиновиќ прозборе за бракот со Лепа Брена

Слободен Печат

Актерот Жарко Димоски ја промовираше новата песна „Танцувај со мене“ и неговата прва книга „Пеперутка“!

Слободен Печат

„Не попушта“: Принцот Чарлс нема намера да се сретне со Хари кога ќе пристигне во Лондон

Слободен Печат

Неготичанката Верица порачува: Немојте да го жалите моето дете со посебни потреби, за жалење се оние кои не ги прифаќаат овие деца, а со тоа ја пропуштаат и најчистата љубов!

Мими Стојановска

Остави Коментар