Ви останува детергент на ИЗМИЕНИТЕ САДОВИ? Се изложувате на ОВИЕ опасности! – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

Ви останува детергент на ИЗМИЕНИТЕ САДОВИ? Се изложувате на ОВИЕ опасности!

Една честичка од детергент може да биде многу штетна за вашето здравје

Во секој од нас живеат во просек 1,5 килограми микроорганизми кои имаат значајна улога во правилното функционирање на нашето тело.

Тие уште се нарекуваат микрофлора и најмногу се концентрирани во дигестивниот систем. Микрофлората можеме да ја нарушиме со неправилна исхрана, антибиотици, труења, но и со детергентите кои ги користиме за миење садови.

На садовите од кои јадеме и пиеме речиси секогаш има и најмала трага од детергентот за миење, дури и кога се измиени машински. Сетете се само дека доволни се две капки детергент за да разградат секакви дамки и маснотии. Помислете потоа што се случува ако само честичка од овој детергент се најде во вашето тело.

Најмалку што можете да направите е да ги плакнете садовите и по двапати, ако е тоа потребно. Другото решение е користење помалку агресивни детергенти, па дури и да се обидете со органските варијанти кои одредени брендови ги имаат во својата понуда.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close