Ветингот во судството е неопходен за Пендаровски

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва во интервју на Отворено на ТВ 24 изјави дека е потребен ветинг во судството, а тоа го направиле неколку европски држави во деведесетите години.

– Ветингот е неопходен, за жал не го направивме години наназад, иако многу посткомунистички држави Чешка, Полска, Словачка, направија некои видови од овој ветинг во раните 90 – ти и ги  отстранија и шпионите и криминалните структури, рече Пендаровски.

Постои ветинг кој би се однесувал за судии и за обвинители и таму, подвлече тој, би се однесувал пред се евентуално на несразмерно зголемување на имотот додека се избрани судии и обвинители.

– Постојат три типа на ветинг, а јас сум за сите типови на ветинг, особено за оние кои ќе проверуваат дали имотот несразмерно се зголемил откако сте на функција и не само на крајот после четири или пет години да проверуваат. Тоа да биде ненајавено проверување. Во принцип сум за- рече шефот на државата Пендаровски.

Прочитајте и...  Јанушев: Бесплатна гасификација до секој дом, финансиската помош и 4 милијарди евра инвестиции за економскиот развој

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат